2018-04-20     Agnieszki, Amalii, Czecha     "Jeśli wszystko jest stracone, oprócz miłości - nic nie jest stracone". Pam Brown    

Dnia 5 maja bieżącego roku klasy II a i II b udały się na wycieczkę do Wadowic i do byłego obozu hitlerowskiego Auschwitz – Birkenau.

W Wadowicach obejrzeliśmy nową ekspozycję w przebudowanym Domu Rodzinnym Jana Pawła II.  Ta nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna pozwoliła nam poznać i odkryć na nowo życie, działalność i nauczanie Człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Zwiedzanie zaś obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Mogliśmy tam także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Przewodniczka pokazał nam także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Naszą uwagę przykuły piece krematoryjne. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Potem przejechaliśmy z przewodnikami do muzeum Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie.

 

Strony: 12
Strony: 12
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska